Global Transport and Logistics
Vyberte zemi

Vyberte zemi

myDSV

myDSV
Login Sign up
Získejte nabídku

Jak vyjednat smlouvu o logistických službách

Vyjednávání smlouvy o logistických službách vyžaduje trpělivost a pozornost věnovanou detailům. Jako odesílatel byste mohli dlouhodobě spolupracovat se svým poskytovatelem logistických služeb, zejména pro skladové služby s dlouhou dobou trvání smlouvy a obtížnými klauzulemi ukončení.

Při vyjednávání buďte pragmatičtí a začněte otázkou: "Existují nějaké doložky, které nelze vyjednat?" Tímto způsobem můžete na začátku procesu detekovat jakékoli překážky. U ostatních ustanovení lze rozumné a dobře vyargumentované námitky obvykle vyřešit dohodou. Smlouva, v níž jedna strana bere vše a odmítá ustoupit, má slabý základ a obvykle vede k odstoupení druhé strany. Většina smluv je proto výsledkem vyváženého kompromisu.
 
Níže je uvedeno několik standardních smluvních doložek pro logistiku skladování, které vyžadují zvláštní pozornost. Při vyjednávání vám pomůže otevřený dialog a pochopení dopadu těchto ustanovení pro obě strany.
 

Klauzule, které je třeba sledovat ve smlouvách o logistických službách

  1. Rozsah dohody
  2. Exkluzivita a / nebo minimální objemy
  3. Odpovědnost za přímé a nepřímé škody
  4. KPI a bonus-malus
  5. Pravidla a podmínky
  6. Smluvní podmínky a výpovědní doložka
  7. Cenová indexace
  8. Volba práva a místa konání
  9. Zástavní právo a zádržná práva
 

1 Rozsah dohody

Rozsah logistické smlouvy je podrobný popis postupu služeb, na které se smlouva vztahuje, a výsledků, kterých má být těmito službami dosaženo.
 
Proč je to důležité: Služby zahrnuté do rozsahu smlouvy často nejsou jasně popsány. To vede k nejednoznačnosti v mnoha následujících odstavcích. Například: Odesílatel může "skladování" vykládat tak, že zahrnuje celou škálu služeb od příjmu zboží do skladu až do okamžiku, kdy zboží sklad opustí. Naproti tomu poskytovatel logistických služeb může „skladování“ označovat pouze jako úložiště. V tomto případě smlouva jasně nespecifikuje služby obsažené v „skladování“ a ponechává ustanovení o KPI a odpovědnosti vykládat různými způsoby.
 
Co je třeba vzít v úvahu při vyjednávání: Abyste předešli nedorozuměním a nejasnostem, jasně popište, jaké služby budou podle smlouvy poskytovány. Známé příklady "šedých zón" zahrnují nakládku, uložení a vykládku na základě smlouvy o přepravě. Vždy zkontrolujte, zda souhlasí Incoterm podle kupní smlouvy s povinnostmi přepravce ohledně nakládky nebo vykládky. Začněte dohodu preambulí uvádějícím celkový cíl. Preambule uvádí skutečnosti a okolnosti, které jsou relevantní pro jednu nebo obě strany, a pomáhá při výkladu ustanovení dohody v případě sporu.
 
 

2 Exkluzivita a / nebo minimální objemy

Exkluzivita označuje právo poskytovatele logistických služeb na celkový objem přepravce. Ve smlouvách o logistickém skladování jsou exkluzivita a minimální objemy obvykle vyjádřeny jako počet palet ve skladu, stejně jako příjem a výdej zboží. Pokud je zahrnuta distribuce, uvede se také počet zásilek.
 
Proč je to důležité: Jediným nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím náklady na logistiku je objem. Logistika je ze své podstaty odvětví, které se řídí objemem. Vzhledem k tomu, že objemy jsou také nejdůležitějším vyjednávacím nástrojem odesílatelů pro získání slev, je krátkodobě výhodné předložit co nejpříznivější objemový scénář. Po značném nesouladu objemů po zahájení smlouvy se ve většině případů znovu otevře diskuse o sazbách.
 
Co je třeba vzít v úvahu při vyjednávání: Na jedné straně je v mnoha případech obtížné přesně předpovědět vývoj objemu. Na druhé straně menší objem pro poskytovatele logistických služeb znamená, že smlouva je méně zisková nebo dokonce ztrátová. Exkluzivita činí odesílatele zranitelnějšími, když poskytovatelé logistických služeb nedosahují dobrých výsledků, s omezenými možnostmi rychle reagovat na jejich nápravu. Náklady / sazby a objemy jsou klíčové. I když exkluzivita a objemy nejsou ve smlouvě výslovně uvedeny, nemusí to nutně znamenat, že zasílatel může volně změnit povahu a objem obchodu, jak je popsáno v zadávací dokumentaci. Jasně popište důsledky podstatných poklesů nebo zvýšení objemů a jejich dopady na sjednané tarify.
Odpovědnost za přímé a nepřímé škody

3 Odpovědnost za přímé a nepřímé škody

Přímé a nepřímé škody jsou škody, které vzniknou v důsledku chyby na straně poskytovatele služeb nebo odesílatele nebo v důsledku jiného porušení jedné nebo více smluvních povinností jednou ze stran. Je přirozené, že odesílatel chce, aby poskytovatel služeb převzal odpovědnost za škody jakéhokoli druhu. Odesílatel zároveň očekává, že poskytovatel služeb nabídne výhodné ceny, které však budou muset zahrnovat pojistné na pokrytí rizika případného poškození. Poskytovatelé služeb si navíc dávají pozor, aby nenesli odpovědnost za případné značné sekundární škody, jako jsou nepřímé škody a/nebo následné ztráty.
 
Proč je to důležité: Odesílatelé zjevně chtějí zajistit, aby se poskytovatelé logistických služeb o své produkty dobře starali. Sankce v případě poškození představují způsob, jak zajistit, aby se s výrobky zacházelo opatrně. Méně jasné je však, jaké škody vznikají v důsledku zmeškaných nebo zrušených objednávek či letů nebo zpoždění dodávek výrobků. K posledním dvěma příkladům ztráty logicky dochází proto, že výrobek byl poškozen nebo se opozdil přímým nebo nepřímým zaviněním poskytovatele logistických služeb. Zahrnutí odpovědnosti poskytovatele logistických služeb je složité. Často jde spíše o pojištění proti obchodním rizikům, než o jednoduché zajištění opatrného zacházení s produkty.
 
Co je třeba vzít v úvahu při vyjednávání: Z pohledu poskytovatele logistických služeb je odpovědnost za poškození produktů způsob, jakým přepravce zajistí, že poskytovatel služeb udělá vše pro to, aby s produkty zacházel opatrně. Z pohledu přepravce je tato odpovědnost za poškození produktů někdy považována za úplné krytí všech možných škod v dodavatelském řetězci. Ačkoli by mohlo být přirozenou tendencí přiřadit škodu nebo ztrátu straně, která má zboží fyzicky v držení, běžnou praxí v obchodě je omezit výši nebo rozsah odpovědnosti poskytovatelů logistických služeb .
 
U některých typů smluv je odpovědnost omezena standardem v odvětví nebo dokonce zákonem (např. CMR). To je případ přepravních smluv, kde je odpovědnost obvykle omezena na určitou částku za kilogram hrubé hmotnosti, v závislosti na způsobu přepravy. Uvědomte si však, že toto omezení se vztahuje pouze na hlavní povinnosti dopravce. Další povinnosti poskytovatele logistických služeb, které nejsou předmětem přepravní smlouvy ani normou odpovědnosti v odvětví, lze upravit smluvně.
 
Pokud 3PL převezme vyšší odpovědnost za zboží, ovlivní to sazby, protože zvýšená odpovědnost musí být znovu pojištěna u externí pojišťovny. Poskytovatel logistiky obvykle souhlasí s tím, že bude odpovídat za přímé škody na produktech do určité částky na kilogram a / nebo za nehodu v souladu s průmyslovými standardy. Odpovědnost za škody přesahující tuto částku může být kryta pouze samostatnou pojistnou smlouvou sjednanou buď přepravcem nebo poskytovatelem logistiky jménem přepravce. Jelikož je prakticky nemožné se pojistit proti nepřímým škodám a / nebo následným ztrátám, poskytovatelé logistiky za ně nemohou převzít odpovědnost.
 
 

4 KPI a bonus-malus

Klíčové ukazatele výkonu (KPI) jsou metriky používané k měření kvality služeb. V distribuční smlouvě by typickým KPI bylo procento včasných dodávek. Bonus-malus je systém, který umožňuje odesílateli zadržet část platby za služby v případě nedostatečného výkonu a umožňuje 3PL účtovat příplatky, pokud překročí dohodnuté klíčové ukazatele výkonnosti.
 
Proč je to důležité: Kvalita obvykle stojí za cenu. Kvalita, která překračuje obvyklé úrovně logistických operací, často znamená další manipulaci, což přináší další náklady. Odesílatelé samozřejmě chtějí nejlepší úroveň služeb; 3PL musí tyto očekávání vyvážit s náklady.
 
Co je třeba vzít v úvahu při vyjednávání: KPI jsou užitečným nástrojem k měření výkonu přepravce a k jasnému nastínění očekávání odesílatele. Pečlivě zvažte, které cíle je třeba splnit ve smlouvě o úrovni služeb (SLA). Pokud má smlouva SLA sloužit pouze pro monitoring výkonu, stačilo by ji zahrnout do pravidelné kontroly výkonu. Pokud je však úmluva SLA určena k zajištění úrovní kvality, měly by být ve smlouvě SLA jasně uvedeny důsledky nesplnění těchto úrovní. Mezi takové důsledky obvykle patří smluvní pokuta a maximální čas na provedení požadovaných zlepšení služeb. Pokud tato vylepšení nejsou realizována, vede to nakonec ke zrušení smlouvy. Na opačném konci by mohl být dohodnut bonus v případě nadměrného výkonu, což poskytovatele služeb stimuluje ke zlepšování.
 
 

5 Pravidla a podmínky

Všeobecné obchodní podmínky jsou součástí smlouvy o logistice. Pokrývají všechny oblasti, které nejsou specifické pro jednu smlouvu, ale vztahují se na společnost jako celek. Záležitosti pokrývající výkon poskytovatele logistických služeb v konkrétních částech operativy nejsou zahrnuty v podmínkách.
 
Proč je to důležité: Podmínky jsou užitečné při přípravě smlouvy, protože obsahují mnoho standardních ustanovení, takže samotná smlouva zůstává štíhlá, a tudíž transparentnější. Podmínky jsou však obvykle koncipovány pouze ve prospěch jedné strany. Jednostranné podmínky by mohly narušit jakoukoli smluvní rovnováhu odrážející zájmy obou stran v dohodě.
 
Co je třeba vzít v úvahu při vyjednávání: Problémem obchodních podmínek je tzv. souboj formulářů, kdy kupující strana uplatňuje nákupní podmínky a plnící strana uplatňuje protichůdné dodací podmínky. V praxi jsou nákupní podmínky často koncipovány tak, aby se vztahovaly na smlouvu o prodeji zboží nebo o poskytování služeb obecně. Tyto nákupní podmínky jsou obvykle méně relevantní pro logistické smlouvy, zejména přepravní smlouvy. Pokud se jedná o mezinárodní nebo přeshraniční služby, řešení předepsané zákonem nebo judikaturou se v jednotlivých státech liší. Proto může být obzvláště důležité zvážit volbu práva (a soudu). Obecně platí, že logistické podmínky, které pokrývají zájmy obou stran, jsou důležité pro řešení všech problémů, které nejsou přímo uvedeny ve smlouvě. Nicméně, při zahrnutí smluvních podmínek, které se výrazně liší od obecných podmínek, buďte opatrní. U některých druhů dopravy je řešením jak boje o formuláře, tak jednostranných smluvních podmínek specifických pro dané odvětví, které vypracovávají (zástupci) jak kupující, tak poskytovatelé služeb.
 
 

6 Smluvní podmínky a výpovědní doložka

Smluvní doba je doba trvání logistické smlouvy. Doložka o ukončení uvádí důvody nebo události během smluvního období, které by odůvodňovaly předčasné ukončení smlouvy odesílatelem.
 
Proč je to důležité: Poskytovatelé logistických služeb ze zřejmých důvodů těží z toho, že maximalizují dobu trvání logistických smluv. Délka závisí na úsilí a dalších investicích spojených se zahájením a implementací kontraktu. Kratší doba trvání kontraktu umožňuje odesílatelům častější vyjednávání o smluvních podmínkách s cílem snížit tarify. Mezi běžné body vyjednávání patří přesné datum zahájení kontraktu, doba, během níž je třeba sjednat prodloužení kontraktu, a výpovědní lhůta a doba prodloužení. Ustanovení o ukončení smlouvy jsou často předmětem sporů, protože odesílatelé je považují za "únikovou cestu" v případě vážných problémů. Pro poskytovatele logistických služeb znamená vypovězení smlouvy velké finanční ztráty, protože investice do zavedení provozu nelze získat zpět.
 
Co je třeba vzít v úvahu při vyjednávání: Vždy se dohodněte na podmínkách smlouvy a / nebo výpovědní lhůtě pro zrušení. Stanovte jasná a jednoznačná ustanovení o ukončení smlouvy, datum ukončení a výpovědní lhůtu. Pokud taková dohoda neexistuje, musel by přiměřenou výpovědní lhůtu stanovit soud. Soudní výklad pojmu "přiměřený" se ne vždy shoduje s názory obou stran. Při výběru doby trvání smlouvy věnujte pozornost tomu, zda smlouva stanoví minimální objednací množství (garantované objemy) a exkluzivitu. V takovém případě si musí být odesílatel jistý, že je schopen splnit obě tato ustanovení po celou dobu trvání smlouvy. I když smlouva neobsahuje žádné záruky objemu, dopravce má v mnoha případech nárok na určitý objem, který byl vytvořen v předchozím období podle smluvních podmínek. Jinými slovy, i když nebylo dohodnuto žádné minimální množství objednávky, poskytovatel logistických služeb bude často schopen požadovat alespoň "udržitelné" množství objednávky.
 
Ačkoli se smlouvy často týkají obou témat ve stejných ustanoveních, mějte na paměti, že existuje důležitý rozdíl mezi vypršením platnosti smlouvy a odstoupením od smlouvy během jejího trvání. Ta je obvykle důsledkem závažných nedostatků na straně poskytovatele logistických služeb. Ve smlouvě předem uveďte, které nedostatky lze považovat za "závažné", a tedy za důvod k odstoupení od smlouvy. To je zvláště důležité v kombinaci s exkluzivitou.
 
 

7 Cenová indexace

Cenová indexace je každoroční úprava logistických tarifů pomocí cenového indexu, aby byla zachována hodnota kontraktu po inflaci a kolísání cen na úrovni trhu.
 
Proč je to důležité: Cenový index je ta jednodušší část, protože indexaci na makroúrovni vypočítávají vládní instituce. Často slýchaným argumentem je, že indexace by se měla vztahovat pouze na náklady, které podléhají inflaci. Indexace se také někdy používá jako vyjednávací páka v diskusích o neustálém zlepšování. Indexace na základě "úrovně tržních cen" je předmětem ještě větší diskuse. Vzhledem k dlouhodobé povaze většiny logistických kontraktů a nestálosti trhu je pro poskytovatele logistických služeb často obtížné předvídat náklady na dopravu například za dva roky. Indexace mzdových nákladů a nákladů na nájemné na ročním základě je běžným přístupem u dlouhodobých kontraktů.
 
Co je třeba vzít v úvahu při vyjednávání: Pečlivě zvažte, který index použijete pro výpočet. Zvolený index se musí co nejvíce shodovat se skutečným předmětem kontraktu. Některé složky odměny jsou obvykle indexovány samostatně, zejména náklady na pohonné hmoty. Pokud je ve smlouvě zahrnuta samostatná doložka o pohonných hmotách, zajistěte, aby fungovala oběma směry, tj. aby byla kupujícímu kompenzována při poklesu nákladů na pohonné hmoty a aby mohl dopravce při zvýšení cen pohonných hmot použít příplatek. Vyhněte se dvojí indexaci zajištěním toho, že klauzule o indexaci cen nebude zahrnovat také palivo. Přepravci někdy chtějí vyměnit cenovou indexaci proti neustálému zlepšování. Nicméně, nejlepší je udržovat průběžné zlepšování oddělené od indexace a místo toho je zahrnout do samostatné klauzule. Pokud jde o indexaci „tržní cenové hladiny“, dopravní služby, které mají malou nebo žádnou konsolidační synergii (jako jsou celovozové a dokládkové přepravy nebo přeprava kontejnerů), silně kolísají na základě požadavku. Vzhledem k tomu, že tyto služby jsou téměř zcela uzavřeny subdodavatelsky, není obvykle možné zaručit pevnou cenu po dobu delší než jeden rok, někdy i méně. Vlastní služby nebo služby s velkým objemem konsolidačních synergií jsou méně citlivé na náhlé výkyvy cenové hladiny.
 
 

8 Volba práva a místa konání

Tato část smlouvy o logistice popisuje, podle jakého práva se budou řešit případné budoucí spory, a místo soudu, který bude místem soudního sporu.
 
Proč je to důležité: Pokud se odesílatel, poskytovatel logistických služeb a budoucí logistická operativa nacházejí ve stejné zemi, není tato doložka téměř žádným problémem. Složitější je to v případě, že sídlo odesílatele je v zemi A a budoucí logistická operativa je v zemi B (někdy dokonce na jiném kontinentu). V případě velkých kontraktů zvyšuje složitost umístění sídla poskytovatele logistických služeb, kde sídlí jeho právní oddělení. Není nutné říkat, že všechny strany upřednostní právní předpisy své země a soud co nejblíže své domovině.
 
Co je třeba vzít v úvahu při vyjednávání: Volba práva a místa konání může být rozhodující pro výsledek případu, i když platí jednotné právo z mezinárodních smluv, například v Evropské unii. Soudy v různých členských státech mohou dospět k diametrálně odlišným výkladům. Jedním z konkrétních příkladů, kdy byly zaznamenány rozdíly ve výkladu, je určení, zda byla škoda způsobena úmyslným pochybením poskytovatele služeb. Důležité je, co se považuje za úmyslné jednání, protože to dopravce zbavuje práva na omezenou odpovědnost Praktickým a logickým přístupem je použití práva platného v zemi, kde je prováděna většina aktivit.
Zástavní právo

9 Zástavní právo a zádržná práva

Zástavní právo a zádržná práva se týkají práva poskytovatele logistických služeb zadržet zboží odesílatele nebo dokonce prodat toto zboží v případě nezaplacených faktur.
 
Proč je to důležité: Z pohledu odesílatele je nemožnost přístupu ke zboží znepokojující. Dalším problémem je, že toto pravidlo lze použít jako páku při jakýchkoli neshodách ohledně faktur. Z pohledu poskytovatele služeb tato práva poskytují určitou míru jistoty, že za své služby dostane zaplaceno.
Co je třeba vzít v úvahu při vyjednávání: Problémy se zástavním právem a zadržovacími právy zřídka přímo souvisejí se zbožím, které má v držení poskytovatel logistických služeb. Namísto toho se obvykle uplatňují liniová a zádržná práva za účelem vymáhání úhrady nezaplacených faktur za předchozí zásilky nebo dodávky. Důležitější je, že zadržovací práva se někdy neuplatňují mezi odesílateli a poskytovateli služeb, ale spíše někde v řetězci subdodavatelů. Někdy je obtížné tomu zabránit, ale pokud zboží představuje určitou hodnotu nebo pokud existuje zvláštní zájem na včasném dodání a odpovídající smluvní pokuty v kupní nebo dodavatelské smlouvě, měl by odesílatel pečlivě zvážit rizika vyplývající z uplatnění zástavních a zadržovacích práv někde v logistickém řetězci. Chcete-li se vyhnout problémům, vyberte si finančně stabilního poskytovatele logistických služeb, který organizuje různé kroky v dodavatelském řetězci a centrálně řídí subdodavatele.
 
 
 
Chystáte se vyjednat nebo přejednat kontrakt na logistické služby? Naši odborníci se rádi podělili o své rady a postřehy.


Nějaké otázky?

Naši odborníci jsou připraveni vám pomoci. Kontaktujte nás a najdeme řešení, které potřebujete.

Kontaktujte Solutions