Global Transport and Logistics
Vali riik

Vali riik

myDSV

Küsi pakkumist

Ohtlike kaupade ja ohtlike materjalide vedu

Ohtlike kaupade või ohtlike materjalide saatmisel peate teadma, millisesse klassi teie kaup kuulub ja millised koguselised piirangud kehtivad. Koguseliste piirangute tundmine aitab kindlaks teha vajaliku dokumentatsiooni, pakendi ja märgistuse ning õiged transpordiliigid.

Mis on ohtlikud kaubad?

Ohtlikud või riskantsed kaubad on esemed või ained, mis võivad ohustada tervist, ohutust või keskkonda, eriti kui neid ei käsitleta ega pakita nõuetekohaselt. Klassikaline näide on liitiumakud, mis võivad teatud tingimustel kergesti üle kuumeneda ja süttida.
 
Ohtlikud kaubad võivad olla tahked ained, vedelikud või gaasid. Need võivad olla puhtad kemikaalid, ainete segud, valmistatud tooted või üksikud tooted. Need on klassifitseeritud vastavalt võimaliku ohu tüübile, nt tuleohtlikud, mürgised, plahvatusohtlikud, radioaktiivsed jne.
 
ÜRO (ÜRO) on loonud universaalse süsteemi ohtlike kaupade klassifitseerimiseks, pakendamiseks, märgistamiseks ja sildistamiseks, et hõlbustada nende ohutut vedu.
 
Ohtlikke kaupu on üheksa klassi, lisaks mõned alamklassid. Ohtlikud kaubad on nimetatud konkreetsete UN numbritega, mida tuleb kasutada deklaratsiooni vormis ning pakendamisel ja märgistamisel.

Ohtlike kaupade klassid

 
 Klass  Materjali tüüp Näited 
 1  Lõhkeained ja tooted  Ilutulestikud, raketid, relvad ja laskemoon
 2,1  Tuleohtlik gaas (nt butaan)  Butaan, aerosoolid, matkagaas, tulemasinad, vedelgaas, atsetüleen keevitamiseks, etüleen puuviljade küpsemiseks, vesinik tööstuslikuks kasutamiseks
 2,2  Mittesüttivad ja mittetoksilised gaasid, mis võivad põhjustada lämbumist (nt lämmastik, heelium, süsinikdioksiid) või
oksüdeerijad (nt hapnik)
 Lämmastik, heelium, argoon, süsinikdioksiid, hapnik, kokkusurutud hapnik, tulekustutid, külmutusgaas
 2,3  Mürgised gaasid (nt kloor, fosgeen)  Kloor, fosgeen, hapniku difluoriid, ammoniaak tööstuslikuks vabastamiseks, metüülbromiid ja etüleenoksiid fumigeerimiseks
 3  Tuleohtlikud vedelikud (nt süütevedelik, bensiin)  Tulemasina vedelik, bensiin, lahustid, värvid, lakk, parfüümid, liimid, vaigulahus, trükivärv, keemilise puhastuse vedelikud
 4,1  Tuleohtlikud tahked ained, isereageerivad ained ja tahked desensibiliseeritud lõhkeained  Isereageerivad ained, tahked desensibiliseeritud lõhkeained, tikud, väävlipulber, kamper, naftaleenikuulid
 4,2  Isesüttivad ained  Fosfor, kopra, kalatoit
 4,3  Ained, mis kokkupuutel veega eraldavad tuleohtlikke gaase  Kaltsiumkarbiid, naatrium, raudräni ja kaaliummetallid
 5,1  Oksüdeerivad ained  Kaltsiumhüpokloriit, vesinikperoksiid, väetised, juuste värvid
 5,2  Orgaanilised peroksiidid  Kõvendajad, klaaskiust paranduskomplektid
 6,1  Mürgised ained  Pestitsiidid, naatriumtsüaniid metallide töötlemiseks, kroomisool galvaniseerimiseks
 6,2  Nakkusohtlikud ained  Vereproovid, meditsiinilised proovid, elusorganismidest saadud bioloogilised ained
 7  Radioaktiivne materjal  Suitsuandurid, ained meditsiinitoodete steriliseerimiseks
 8  Söövitavad ained  Valgendi, äravoolupuhasti, nõudepesumasina tabletid, äädikhape, sidrunhape, seebikivi, sõiduautode ja veoautode akud
 9  Mitmesugused ohtlikud ained ja tooted  Liitiumakud, magnetid, kuiv jää
 
 

Koguselised piirangud

Mõningaid igapäevaseid tarbekaupu - toidu lõhna- ja maitseaineid, parfüüme, seepe, pesuvahendeid, kosmeetikat, värvaineid, värve ja plastmassi - võib teatud koguseliste piirnormide ületamise või konkreetse pakendi kasutamise korral liigitada ohtlikuks või riskantseks.
 
Reisikotti mahtuv parfüümipihusti võib tunduda kahjutu, kuid tohutu parfüümipudelite saadetis on potentsiaalselt ohtlik.
 
Ohutu transpordi koguselised piirangud on loetletud ADR ja IMDG koodeksi 3. osa veerus 7a „Ohtlike kaupade loend“ (vt allpool olevaid eeskirju).
 
Teatud kaupade puhul on tabeli A veeru 7a piirmäär null, mis tähendab, et neid kaupu ei tohi saata piiratud koguses, st ohtlike kaupade reegleid kohaldatakse olenemata saadetises olevast kogusest.
Tehke kindlaks ohtlike kaupade klass ja koguselised piirangud. Konkreetne ohtlike kaupade klass ja saadetav kogus mõjutavad nende deklareerimist, pakendamist, sildistamist ja transportimist.

Ohtlike kaupade veo eeskirjad

Ohtlike kaupade vedu reguleerivad riiklikud ja rahvusvahelised eeskirjad põhinevad kõik ÜRO klassifitseerimissüsteemil. Need eeskirjad on üldiselt struktureeritud transpordiliigi järgi:
Rohkem allikaid:
  • ÜRO Euroopa Majanduskomisjon (UNECE): Ohtlikud kaubad
Kontrollige, kas teie kaupa võib vedada kõigi transpordiliikidega ja kuidas, eriti kui plaanite mitmeliigilisi saadetisi, nt edasi transport sadamatest või lennujaamadest maanteel või raudteel.

Koolitatud personal

Eeskirjad nõuavad ohtlike kaupadega tegelevatelt töötajatelt asjakohase koolituse läbimist. Ohtlike kaupadega tegelevad töötajad hõlmavad ka neid, kes:
  • Ohtlike materjalide / kaupade laadimine ja mahalaadimine või käitlemine
  • Valmistage ohtlikud materjalid / kaubad transportimiseks ette
  • Opereerige sõidukitega, mida kasutatakse ohtlike materjalide / kaupade transportimiseks
  • Kujundage, valmistage, valmistage, kontrollige, uuendage, hooldage, parandage või katsetage ohtlike materjalide transportimiseks kasutatavaid pakendeid või pakendikomponente
Kui saadate kaupu rahvusvaheliselt, kontrollige, kas teilt on nõutav ohtlike kaupade kaubaohutuse nõunik (DGSA). See ei pruugi olla vajalik, kui:
  • Ohtlikke kaupu vedada ainult piiratud koguses
  • Ainult aeg-ajalt olete seotud madala riskiga ohtlike kaupade veo, laadimise või mahalaadimisega
Veenduge, et teie töötajad ja teenusepakkujate töötajad on ohtlike kaupade veoks läbinud asjakohase tervise- ja ohutuskoolituse.

Dokumentatsioon ja paberimajandus

Kõigi ohtlike kaupade veo puhul peab olema nõuetekohane dokumentatsioon. Puuduvad dokumendid või varjatud vead võivad põhjustada saadetise viivitusi või hullemaid tõsiseid intsidente.
 

Dokumendi kontrollnimekiri

  • Ohtlike kaupade märge / deklaratsioon: See on seadusest tulenev nõue kauba transportimiseks õhu- või meretranspordi kaudu. Ohtlike kaupade märke / deklaratsiooni allkirjastamise eest vastutav isik peab seaduse järgi olema läbinud vastava koolituse.
  • Materjalide ohutuskaart (MSDS): Saab originaaltootjalt. Pole alati vajalik, kuid seda võidakse küsida broneerimismenetluse osana.
  • Kaubaarve
  • Pakkeleht
  • Saatja juhend
  • Päritolusertifikaat: mõnikord nõutav
  • Vajalikud täiendavad dokumendid: Ilmastikukindlustuse tunnistus, analüüsisertifikaat (CoA), pädeva asutuse heakskiit (CAA)
Mittevastavus võib olla kulukas ja on juhtumeid, kus ettevõtteid karistati ebaõigete dokumentide eest:
  • Suuremat jaemüüjat ähvardas 144 000 dollari suurune trahv, kuna ohtlike kaupade saatepaberid ei olnud sobilikud tema küünelaki ja päikesetoote jaemüügisuurustes pudelites sisaldavate ohtlike materjalide kohta.
  • Juhtiv ravimite jaotusettevõte sai 91 000 dollari suuruse trahvi alkoholi sisaldavate nahahooldustoodete deklareerimata saatmise eest.
Ohtlike kaupade saatmisel kontrollige, kas teil on kõik nõuetekohased dokumendid. Kaasake saaja, edastades enne saatmist kõik üksikasjad, et võimaldada tal töötada sihtriigi kohalike asutustega ja tagada sujuv protsess.
Tea, millal teie kohustused saatjana algavad ja lõpevad. Vaadake DSV ekspertide teadmisi Incotermsi kohta.
 

Pakendamine ja märgistamine

ÜRO ohtlike kaupade klassifikatsioonisüsteemi kohaselt tuleb ohutu veo hõlbustamiseks kasutada seaduslikult nõutava märgistusega kinnitatud kaste ja silte.
 
Määrused nõuavad, et enne ohtlike kaupade veoks lubamist peavad pakendid vastama miinimumnõuetele või neid ületama.
 
Piiratud koguses veetavaid ohtlikke kaupu tohib pakkida ainult sisepakendisse, mis on paigutatud sobivasse välispakendisse.
 
 
Ekspedeerijad ja logistika pakkujad võivad aidata ohtlike kaupade veol. Neil on koolitatud personal ning praktiliste teadmiste ja kogemuste eelis. Nad saavad tugineda oma headele suhetele lennuettevõtjate ja laevaliinidega ning tagada ohtlike saadetiste jaoks prioriteetsed kohad. Pidage siiski meeles, et juriidiline vastutus lasub lõppkokkuvõttes kliendil. Veenduge, et teie dokumentatsioon on korras ja et järgite ohtlike kaupade saatmisel kõiki seadusi ja määrusi.
 

Küsimusi?

Meie eksperdid on valmis aitama. Võtke ühendust ja leiame vajaliku lahenduse.

Võta meiega ühendust