Global Transport and Logistics
Vyberte zemi

Vyberte zemi

myDSV

myDSV
Login Sign up
Získejte nabídku

Námořní přeprava nebezpečného zboží a nebezpečných materiálů

Při přepravě nebezpečného zboží nebo nebezpečných materiálů potřebujete vědět, do které třídy vaše zboží spadá a jaké limitní množství platí. To vám pomůže určit požadovanou dokumentaci a balení a označení a také správné režimy přepravy.

Co se považuje za nebezpečné zboží?

Nebezpečným nebo nebezpečným zbožím jsou věci nebo látky, které by mohly představovat riziko pro zdraví, bezpečnost nebo životní prostředí, zejména pokud s nimi není řádně zacházeno nebo baleny. Klasickým příkladem jsou lithiové baterie, které se za určitých okolností mohou snadno přehřát a vznítit.
 
Nebezpečným zbožím mohou být pevné látky, kapaliny nebo plyny. Mohou to být čisté chemikálie, směsi látek, vyráběné produkty nebo jednotlivé předměty. Jsou klasifikovány podle typu potenciálního nebezpečí, např. hořlavé, jedovaté, výbušné, radioaktivní atd.
 
Organizace spojených národů (OSN-UN) zavedla univerzální systém pro klasifikaci, balení a označování nebezpečného zboží s cílem usnadnit jejich bezpečnou přepravu.
 
Existuje devět tříd nebezpečného zboží plus několik podtříd. Nebezpečné zboží je pojmenováno specifickými UN čísly, která musí být použita ve formuláři prohlášení a při balení a štítkování.
9 tříd nebezpečného zboží

9 tříd nebezpečného zboží

 
 Třída  Druh materiálu Příklady 
 1  Ostatní látky a předměty  Ohňostroje, světlice, zbraně a střelivo
 2,1  Hořlavý plyn (např. butan)  Butan, aerosoly, kempingový plyn, zapalovače, zkapalněný plyn, acetylen pro svařování, ethylen pro zrání ovoce, vodík pro průmyslové použití
 2,2 Nehořlavé a netoxické plyny, které by mohly způsobit udušení (např. dusík, helium, oxid uhličitý) nebo
oxidační činidla (např. kyslík)
Dusík, helium, argon, oxid uhličitý, kyslík, stlačený kyslík, hasicí přístroje, chladicí plyn
 2,3 Toxické plyny (např. chlor, fosgen) Chlor, fosgen, difluorid kyslíku, amoniak pro průmyslové uvolňování, methylbromid a ethylenoxid pro fumigaci
 3 Hořlavé kapaliny (např. lehčí kapalina, benzín)  Lehčí kapalina, benzín, rozpouštědla, barvy, laky, parfémy, lepidla, roztoky pryskyřic, tiskařské barvy, kapaliny pro suché čištění
 4,1 Hořlavé pevné látky, samovolně reagující látky a pevné znecitlivěné výbušniny Samovolně reagující látky, tuhé znecitlivěné výbušniny, zápalky, sirný prášek, kafr, naftalenové kuličky
 4,2 Látky schopné samovznícení  Fosfor, kopra, rybí moučka
 4,3 Látky, které při styku s vodou uvolňují hořlavé plyny  Karbid vápníku, sodík, ferosilikon a draselné kovy
 5,1  Oxidační látky  Chlornan vápenatý, peroxid vodíku, hnojiva, barvy na vlasy
 5,2  Organické peroxidy Tvrdidla, soupravy na opravu skleněných vláken
 6,1  Toxické látky Pesticidy, kyanid sodný pro zpracování kovů, chromová sůl pro galvanické pokovování
 6,2  Infekční látky Krevní vzorky, lékařské vzorky, biologické látky získané ze živých organismů
 7  Radioaktivní materiály Detektory kouře, látky pro sterilizaci lékařských výrobků
 8  Žíravé látky Bělidlo, čistič odtoku, tablety do myčky, kyselina octová, kyselina citronová, hydroxid sodný, baterie pro osobní a nákladní automobily
 9 Různé nebezpečné látky a předměty  Lithiové baterie, magnety, suchý led
 
 

Množstevní limity

Některé spotřební zboží každodenní potřeby - aromata do potravin, parfémy, mýdla, čisticí prostředky, kosmetika, barviva, barvy a plasty - lze klasifikovat jako „nebezpečné“, pokud dojde k překročení určitých množstevních limitů nebo pokud je použit konkrétní obal.
 
Parfémový sprej, který se vejde do cestovní tašky, se může zdát neškodný, ale obrovská zásilka lahviček s parfémy je potenciálně nebezpečná.
 
Množstevní limity pro bezpečnou přepravu jsou uvedeny ve sloupci 7a „Seznamu nebezpečných věcí“ v části 3 ADR a předpisu IMDG (viz níže uvedená nařízení).
 
Pro určité zboží je limit ve sloupci 7a tabulky A nulový, což znamená, že toto zboží nemusí být odesláno v omezeném množství, tj. platí pravidla pro nebezpečné zboží bez ohledu na množství v zásilce.
Určete třídu nebezpečného zboží a příslušné množstevní limity. Specifická třída nebezpečného zboží a množství, které má být odesláno, ovlivňuje způsob, jakým musí být deklarovány, zabaleny, označeny a přepravovány.

Předpisy pro přepravu nebezpečného zboží

Národní a mezinárodní předpisy upravující přepravu nebezpečného zboží vycházejí z klasifikačního systému OSN. Tyto předpisy jsou obecně strukturovány podle druhu dopravy:
Další zdroje:
Ověřte si, zda lze vaše zboží přepravovat všemi druhy dopravy a jakým způsobem, zejména pokud plánujete multimodální přepravu, např. další přepravu z přístavů nebo letišť po silnici nebo železnici.

Vyškolený personál

Předpisy vyžadují, aby zaměstnanci nakládající s nebezpečnými věcmi absolvovali odpovídající školení. Mezi zaměstnance, kteří zacházejí s nebezpečným zbožím, patří ti, kteří:
  • Nakládají a vykládají nebezpečný materiál / zboží nebo s ním manipulují.
  • Přepravují nebezpečný materiál / zboží k přepravě.
  • Provozují vozidla používaná k přepravě nebezpečného materiálu / zboží.
  • Zajišťují kontrolu, opravu, údržbu, opravu nebo testování obalů nebo součásti obalů používaných k přepravě nebezpečných materiálů.
Pokud přepravujete zboží do zahraničí, zkontrolujte, zda od vás není vyžadován poradce pro bezpečnost nebezpečného zboží (DGSA). To nemusí být nutné, pokud:
  • Přepravujte nebezpečné zboží pouze v „omezeném množství.“
  • Přepravy, nakládky nebo vykládky nebezpečného zboží představujících malé riziko se zapojujete pouze příležitostně.
Zajistěte, aby vaši zaměstnanci a zaměstnanci vašich poskytovatelů služeb absolvovali odpovídající školení v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při přepravě nebezpečného zboží.
Nebezpečné zboží

Dokumentace a papírování

U všech zásilek nebezpečného zboží je nezbytná řádná dokumentace. Chybějící dokumenty nebo skryté chyby mohou způsobit zpoždění zásilky - nebo v horším případě, vážné incidenty.
 

Kontrolní seznam dokumentů

  • Prohlášení o nebezpečném zboží: Jedná se o zákonný požadavek pro přepravu zboží letecky nebo po moři. Osoba odpovědná za podpis deklarace o nebezpečném zboží musí ze zákona absolvovat příslušné školení.
  • Bezpečnostní list materiálu (MSDS): Lze získat od originálního výrobce. Ne vždy povinné, ale může být požadováno jako součást procesu objednávky.
  • Obchodní faktura.
  • Seznam balení.
  • Zasílací dopis s pokyny.
  • Certifikát původu: někdy vyžadováno.
  • Mohou být zapotřebí další dokumenty: Weathering Certificate, Certificate of Analysis (CoA), Competent Authority Approval (CAA).
Nedodržení může být nákladné a vyskytly se případy, kdy byly společnosti penalizovány za nesprávné papírování:
  • Velký maloobchodní prodejce čelil pokutám ve výši 144 000 USD kvůli nesprávné deklaraci přepravních dokladů o nebezpečného zboží ve svých lahvích s laky na nehty a krémem na opalování.
  • Přední farmaceutická distribuční společnost získala pokutu ve výši 91 000 USD za nehlášenou dodávku produktů péče o pleť obsahujících alkohol.
Při přepravě nebezpečného zboží zkontrolujte, zda máte všechny příslušné dokumenty. Zapojte příjemce tím, že mu před odesláním zásilky sdělíte všechny podrobnosti, aby mohl spolupracovat s místními agenturami v cílové destinaci a zajistit hladký průběh.
Zjistěte, kdy začínají a končí vaše povinnosti jako přepravce. Podívejte se na odborné postřehy DSV o Incoterms.
 

Balení a štítkování

Podle klasifikačního systému OSN pro nebezpečné zboží se musí používat schválené krabice a štítky se zákonem požadovaným označením, aby se usnadnila bezpečná přeprava.
 
Předpisy vyžadují, aby obaly splňovaly nebo překračovaly minimální výkonnostní normy, aby mohly být povoleny pro přepravu nebezpečného zboží.
 
Nebezpečné zboží přepravované v omezeném množství může být zabaleno pouze ve vnitřním obalu vloženém do vhodného vnějšího obalu.
 
 
Přepravci a poskytovatelé logistiky mohou pomoci s přepravou nebezpečného zboží. Disponují vyškoleným personálem a praktickými znalostmi a zkušenostmi. Mohou stavět na svých dobrých vztazích s leteckými a lodními společnostmi a jsou schopni zajistit přednostní prostor pro zásilky s nebezpečným zbožím. Nezapomeňte však, že v konečném důsledku nese právní odpovědnost zákazník. Ujistěte se, že je vaše dokumentace v pořádku a že při přepravě nebezpečného zboží dodržujete všechny zákony a předpisy.
 

Nějaké otázky?

Naši odborníci jsou připraveni vám pomoci. Kontaktujte nás a najdeme řešení, které potřebujete.

Kontaktujte nás.