Global Transport and Logistics
Vali riik

Vali riik

myDSV

Küsi pakkumist

India tollivormistuse ja eeskirjade järgi juhindumine

Selles juhendis tuuakse välja mitmed India tollieeskirjade ja tavade valdkonnad, mida on kasulik teada kõigile, kes tegelevad impordi või ekspordiga.

Kuna tegemist on suure kasvuturuga, peavad üha enam ettevõtteid India regulatsioonidega tutvuma.
 
Tollivormistamine on sageli spetsialistidele jäetud ülesanne, kuid logistikapersonalil on kasulik saada ülevaade mõnest väljakutsest ja lõksust. Selles juhendis tuuakse välja mitmed India tollieeskirjade ja tavade valdkonnad, mida on kasulik teada kõigile, kes tegelevad impordi või ekspordiga. See ei asenda teie olukorrale vastavat spetsialisti nõuannet.
 

India tolli ülevaade

Kaudsete maksude ja tolli kesknõukogu (endine Aktsiisi ja tolli kesknõukogu) on osa India rahandusministeeriumi alluvuses olevast tulude osakonnast. Nõukogu tegeleb tollimaksu-, kauba- ja teenusemaksu (GST) kehtestamise, haldamise ja sissenõudmise, salakaubaveo tõkestamise ja ka mõningate narkootikumidega seotud küsimustega. Toll toetab ka teisi valitsusasutusi, tagades nende määruste õige kohaldamise. Need sisaldavad:
  • Väliskaubanduse peadirektoraat (DGFT), kelle ülesandeks on valitsuse väliskaubanduspoliitika rakendamine.
  • India Standardibüroo (BIS), mille ülesanne on riikliku standardiorganina välja töötada teatud kaupade standardiseerimine, märgistamine ja kvaliteedisertifikaadid.
  • Traadita planeerimise komisjon (WPC), mis on sideministeeriumi tiib ja vastutab reguleeriva asutusena sagedusspektri haldamise eest. Kõik traadita (wireless) seadmed vajavad WPC heakskiitu.
  • India toiduohutuse ja standardite amet (FSSAI) on toiduga seotud toodete reguleeriv asutus.
  • Taimekarantiin (PQ) on taime- ja põllumajandustoodetega seotud toodete importi reguleeriv asutus.
  • Narkootikumide standardkontrolli keskorganisatsioon (CDSCO) on uimastite keskamet, kes täidab uimastite ja kosmeetikatoodete seadusega keskvalitsusele määratud ülesandeid. Kõikidele farmaatsiatoodetele ja lahtistele ravimitele on heakskiit vajalik.
  • Loomakarantiin (AQ) on loomade ja loomsete saaduste importi reguleeriv asutus.

Impordi ekspordikood (IEC)

Kauba importimisel või eksportimisel on hädavajalik, et hangiksite väliskaubanduse peadirektoraadilt impordi ekspordikoodi (IEC). Importija või eksportija saab IEC-d Internetis taotleda DGFT-i veebisaidil. Tavaline töötlemisaeg on 72 tundi, kui taotlus sisaldab kõiki vajalikke üksikasju ja on õigesti täidetud.
 

Kaupade ja teenuste maksukood (GSITN)

See on 15-kohaline number. Kõigile GST-is registreeruvatele äriüksustele antakse kordumatu identifitseerimisnumber, mida nimetatakse GSTIN-ks või GST-identifitseerimisnumbriks. Kohustuslik kõigile registreeritud importijatele ja eksportijatele.
 
Vaadake tollijuhendi üksikasju.
 

Tollitariifistiku rubriik (CTH) / harmoneeritud süsteemi nomenklatuur (HSN)

India toll on Maailma Tolliorganisatsiooni (WCO) liige ja järgib harmoneeritud süsteemi (HS), mis on WCO poolt välja töötatud ja kinnitatud kaupade nomenklatuur, mida reguleerib rahvusvaheline konventsioon.
 
Toodete klassifitseerimine nõuetekohase HSN või CTH alla on tollitöötlemisel väga oluline osa, kuna need ei määra mitte ainult tariifi või tollimaksu määra, vaid ka toote lõppkasutust.
 
Kaupade klassifitseerimine impordi ja ekspordi eesmärgil on ettevõtetele alati olnud väljakutseks klassifitseerimisprotsessi olemuse ning tolli ja ettevõtete erineva tõlgenduse tõttu. Klassifitseerimine eeldab toote kirjelduse ja kasutamise põhjalikku mõistmist ning teadmisi klassifitseerimissüsteemi protsessist.
 
Kaup liigitatakse tooteperekondade alla ja kuulub 8-kohalise koodi alla. Tollitariifistiku rubriik hõlmab 21 jaotist ja 98 peatükki.
 
Kaheksakohaline kood näitab HSNi kaheksakohalisel tasemel nime "Tariifiartikkel" all.
  • Koodi esimesed kaks numbrit annavad peatüki numbri,
  • Järgmised kaks numbrit annavad tollitariifistiku rühma (CTH).
  • Kolmas kahekohaline koodikomplekt annab tollitariifistiku alamrubriigi.
  • Saadud kuuekohaline kood on kooskõlas Maailma Tolliorganisatsiooni vastuvõetud harmoneeritud nomenklatuuri süsteemiga.
  • Kaks viimast numbrit tähistavad klassifitseerimise tollitariifistiku alamrubriiki.
Vaata ühiku koodi (UQC) ja põhitollimaksu.
 
Kohustuslik on, et ühikuhind on nõuetekohaselt deklareeritud sisenemistollides, seega vajab tarnija arve teavet vastavalt UQC-le.
 

Tolliväärtuse määrused (CVR)

On oluline, et tolli eesmärgil hinnatud väärtused oleksid tõesed ja ehtsad.
 
Tolli- ja kaubanduskokkuleppe (GATT) 1994. aasta artikkel VII sätestab tolliväärtuse määramise peamised põhimõtted. Pidage meeles, et tolliväärtus ei tohiks olla meelevaldne, fiktiivne ega põhineda kohalike kaupade väärtusel. See peaks olema tegelik ja põhinema imporditavate kaupade või sarnaste kaupade tegelikul väärtusel. See peaks tulenema tavapärase äritegevuse korral täielikult konkurentsitingimustes toimuvast müügist või müügipakkumisest. Kui tegelikku väärtust ei ole võimalik kindlaks määrata, peaks tolliväärtus põhinema sellise väärtuse lähimal tuvastataval ekvivalendil. Tolliväärtuse määramise leping sisaldab sätteid nende põhimõtete rakendamiseks. Kui toll kahtlustab, et väärtusdeklaratsioon ei ole õige, võib tollivormistuse hankimine viibida, rääkimata valedeklaratsiooni karmidest karistustest.
 
Tolliväärtuse aluseks peaks olema tehingu väärtus. India määrused näevad aga ette kuus hindamismeetodit:
  1. Tehingu väärtuse meetod;
  2. Võrdleva väärtuse meetod, mis põhineb identsete kaupade tehingu väärtusel;
  3. Võrdleva väärtuse meetod, mis põhineb sarnaste kaupade tehingu väärtusel;
  4. Deduktiivse väärtuse meetod, mis põhineb järgneval müügihinnal importivas riigis;
  5. Arvutatud väärtuse meetod, mis põhineb materjalide maksumusel, valmistamisel ja kasumil tootjariigis;
  6. Varasematel meetoditel põhinev varurežiim suurema paindlikkusega.
Meetodit võib rakendada ainult siis, kui loendis eelmist meetodit või meetodeid ei saa rakendada. Seega on need loetletud tähtsuse järjekorras. Näiteks tuleb rakendada 1. meetodit, kuniks see pole võimalik. Seejärel tuleb kaaluda meetodit 2. Kuue seast pole lubatud valida lihtsalt eelistatud meetodit.
 
Tolliväärtuse määramine (imporditud kauba väärtuse määramine), 2007 (CVR) määratleb kõik meetodid.
Juhendid India kommetest

Hinnatav väärtus

Hinnatav väärtus või tolliväärtus tähendab saadetise väärtuse hindamist selleks, et määrata
 
Saadetise hinnatava väärtuse moodustavad kauba maksumus + kindlustus + veo-ja muud tasud, mis tekivad, kui saadetis on tollipunktis kättesaadavaks tehtud.
 
Tuginedes tarnija arvel olevale Incotermsile, kui tarnija arvele ei kuulu kaubavedu pealevõtmise kohast sihtkohta jõudmiseni pluss kindlustus, liidetakse vastavad kulud tarnija arve väärtusele, et arvestada hinnatavat väärtust. Vaadake allolevast tabelist veerust “Jah” asjakohaseid kulusid, mis lisatakse kaubaarve väärtusele
 
Tingimused Väärtus kaubaarvel Päritolumaa riigisisesed käitlemise tasud Kaubaveo kulud Kindlustusmakse
CIF / DDP / DAP Jah
EXW / FCA Jah Jah Jah Jah
FOB Jah Jah Jah
C&I Jah Jah Jah
C&F Jah Jah
 
Märge: Kulud ja kindlustus ning kulud ja kaubavedu on mittestandardsed terminid, mida Indias kasutatakse.
* Kui kindlustusmakse kviitungit ei esitata, arvutab toll selle 1,125% -ni FOB-väärtusest.
 
Kõigil tasuta tarnitavatel kaupadel, näiteks kaubanduslikel näidistel, peaks endiselt olema arvel näidatud väärtus, lisades märke „Ainult tolli eesmärgil deklareeritud väärtus”.
 
Parandatud ja tagastatud kaubad vajavad Indiast eksportimisel täielikku dokumentide komplekti. Hinnanguline tagastatav väärtus oleks remondikulud + veokulud mõlemas suunas. Isegi kui remont on importijale tasuta, tuleb remondikulud ikkagi tööülesannete täitmiseks deklareerida.
 
Kasutatud või renoveeritud kaupade suhtes kehtivad impordipiirangud Indiasse. Hinnangulise väärtuse meetodit võib kasutada ainult siis, kui hindamise määramiseks kasutatakse volitatud renditud insenere. Ärge saatke kasutatud asju ilma India sihtasutuselt saadud kinnituseta.
 
Mõned HSN või CTH on piiratud ja keelatud impordiks Indiasse. Importija peab enne importimist kontrollima piiratud ja keelatud esemete DGFT loetelu.
 

Seotud osapooled

Oluline on olla kursis kontrollidega ja uurimistega, mida võib läbi viia India tolli erihindamise osakond (SVB). See on spetsialiseerunud selliste tehingute uurimisele, kus tarnija ja importija vahel on seos, ning teatavatele muudele eripäradele, näiteks osapoolte vaheline tehniline koostöö.
 
Spetsiaalne hindamisosakond uurib mis tahes seose mõju imporditud kauba arve väärtusele tehingutes, mis on seotud osapoolte vahel. Seda selleks, et teha kindlaks, kas sellise suhte või kokkuleppe olemasolu on mõjutanud impordi arve väärtust.
 
Importijad, kes on tarnijaga seotud 1988. aasta tolliväärtuseeskirjade reegli 2 lõike 2 kohaselt, peavad registreeruma SVB-s.
 
1988. aasta tolliväärtuse määramise reegli 2 lõige 2:
 
Nende eeskirjade kohaldamisel käsitletakse isikuid "seotuna" ainult siis, kui:
 

i) nad on üksteise ettevõtete ohvitserid või direktorid

ii) nad on ettevõtluses seaduslikult tunnustatud partnerid

iii) Nad on tööandja ja töötaja

iv) Iga isik omab, kontrollib või hoiab otseselt või kaudselt mõlema aktsiaid või osakuid 5 protsenti või rohkem

v) Üks neist kontrollib otseselt või kaudselt teist

vi) Mõlemat kontrollib otseselt või kaudselt kolmas isik

vii) Koos kontrollivad nad otseselt või kaudselt kolmandat isikut

viii) nad on sama perekonna liikmed

Pange tähele, et "isik" hõlmab ka juriidilisi isikuid.
 
Isikuid, kes on seotud üksteise äritegevusega selles osas, et üks on teise esindaja või edasimüüja (ükskõik kuidas kirjeldatud), loetakse käesolevate eeskirjade kohaldamisel seotuks, kui nad vastavad selle alamrühma kriteeriumitele.
 
Lisaks peavad SVB-s registreeruma ka kõik isikud, kellel on välismaise tarnijaga koostööleping, tehnilise abi leping või muu leping.
 
Kui olete selline importija, peate küsimustikule vastates esitama täiendava teabe ja esitama ka kõik nõutavad dokumendid.
 

ATA märkmik

Indias on ATA-märkmike riiklikuks tagatise andmise ja väljaandmise assotsiatsiooniks määratud India kaubandus- ja tööstuskodade föderatsioon (FICCI). Samuti esitavad nad tollile ATA-märkmiku alusel importimiseks kinnituskirja.
 
ATA-märkmike alusel ajutiselt imporditud kaupade peamised kategooriad on järgmised:
 
Antiikesemed, masinad, tööpingid, toitlustusseadmed, konservid, jalatsid, mänguasjad, arvutid, kontoriseadmed, trafod, elektrigeneraatorid, elektri- / elektroonika- ja teadusseadmed, kirurgilised ja hambaraviseadmed, ehted ja väärismetallist / kividest tooted, " hi-fi ", audiovisuaalsed, foto- ja filmimisseadmed, laserid, muusikariistad ja heliplaadid, kuvamaterjal, õhusõidukid, filmid, mootorsõidukid ja tarvikud, võidusõidumootorite masinad, kütte- ja valgustusseadmed, põllumajandustehnika, mööbel, nõud, maalid ja muud kunstiteosed, vihmavarjud, võistlushobused, kohvrid, parfüümid, teatriefektid ja komplektid, kontsert- ja muusikariistad, naha- ja spordikaubad, rõivad, jahid ja paadid, vitriinid. ATA-märkmik on parim viis ajutiste toimingute haldamiseks, et importida Indiasse spetsiaalseks demonstratsiooniks, reklaamiürituseks jne. Sellise ajutise impordi maksimaalne lubatud ajavahemik on kuus kuud.
 

Vabakaubanduse laotsoonid (FTWZ)

FTWZ-d reguleerivad erimajandustsooni (SEZ) seadus, 2005 ja SEZ eeskirjad, 2006 ning FTWZ-i juhised. FTWZ on Indias füüsiliselt paiknev ladustamisrajatis, kuid seda peetakse väljaspool India tolliterritooriumi lubatud toiminguteks.
 
Vabakaubanduse laotsoon (FTWZ) on erilahendus, kus imporditud kaupu saab ladustada kuni kaks aastat, ilma et ülemere ettevõtted maksaksid tollimaksu, ilma India püsiva tegevuskoha (PE) kohustuseta ega ostja omamise kohustuseta. Niisiis, kui ülemere ettevõtete tarnijad hoiavad kaupu FTWZ-s, ei pea India ostja või importija esitama mingeid dokumente ega tollimaksu enne, kui kaubad müüakse FTWZ-lt India sisetariifipiirkonna (DTA) India üksusele. Indiast ostja jaoks on FTWZ-st ostmine sama tolliprotsess, mida kohaldatakse välismaa tarnijalt ostmisel ja tolliprotseduuridel Indiasse saabumisel.
 
FTWZ-s on ümberpakendamine, sildistamine, kokkupanek, komplekteerimine vms tegevused lubatud. India tollieeskirjadega on lubatud ka kokkupanek ja kvaliteedikontroll, konsolideerimine ja konsolideerimise kaotamine. Siiski on oluline märkida, et ei tohi teha ühtegi tegevust, mis muudaks toote HS-koodi, näiteks midagi, mida loetakse tootmiseks.
 
FTWZ-st on siiski lubatud vedada suurtes kogustes ja jaemüügipakendites. Mitmest riigist ostvad kaubandusettevõtted võivad samuti konsolideerida FTWZ-s ja müüa ühe arve alusel India ostjale.
 
Indiast eksportimiseks võib FTWZ kasutamine olla ideaalne lahendus ettevõtetele, kes hangivad mitmelt India tootjalt ja tarnivad konsolideeritud saadetisena mis tahes maailma kohta. Kauba kolimist FTWZ-sse käsitletakse kui eksporti, nii et India tootja saatedokumendid suletakse pärast lasti eksportimist FTWZ-sse. Edasine liikumine FTWZ-st väljapoole riiki toimub siis välismaal asuvate klientide arvete ja veodokumentidega.
 
 
 

Lisa

Vabakaubanduslepingud, soodustariifide lepingud, põhjalik majanduskoostöö leping
 
India on allpool nimetatud riikide ja riikide rühmadega sõlminud lepingud. Nendest riikidest importimine Indiasse annab importijale õiguse tollimaksuvabastuseks.
 

Vabakaubanduslepingud

  • Lõuna-Aasia vabakaubanduspiirkond (SAFTA)
  • Vähem arenenud riigid (LDC)
  • Sri Lanka - India
  • Tai - India

Tariifsed sooduskokkulepped

  • Korea - India
  • Mercosuri India
  • Aasia Vaikse ookeani kaubandusleping (APTA)
  • Malaisia - India
  • SAARCi leping
  • Bangladeshi leping
  • Tšiili - India
  • Mauritius, Seišellid, Tonga - India soodustariifipiirkond

Põhjalik majanduskoostöö leping

  • Kagu-Aasia Maade Assotsiatsioon (ASEAN)
  • Jaapan - India
  • Singapur - India
Iga leping hõlmab konkreetseid tollitariifistiku rubriike (CTH) (HSN) vastavas lepingus, mida on muudetud ja ajakohastatud.
 

Järeldused

Selles juhendis toodud India tollimõisted on üldiselt hädavajalikud ja lühikesed ning nende eesmärk on rõhutada valdkondi, millest te võib-olla ei tea, et kiirendada edasist uurimist ja professionaalset nõu saamist. Spetsiaalse hindamisüksuse järgimine võib lisaks kasutatud asjade teisaldamise piirangutele olla rahvusvaheliste ettevõtete jaoks suureks takistuseks. India väliskaubanduspoliitika mõistmine on kõigi sidusrühmade, sealhulgas eksportijate ja importijate jaoks ülioluline. Kuid India tolliasutuste sammud äritegevuse bürokraatliku koormuse leevendamiseks aitavad jätkuvalt nii protsesse kui ka üldist läbipaistvust.
 

Autori kohta

Tushar Deshmukhon India DSV tollimaaklerite ja vabakaubanduse laotsoonide juht. Tal on üle 20 aasta mitmekülgset kogemust transpordi- ja logistikatööstuses, sealhulgas India impordi ja ekspordi tollivormistusel. Ta on ka India tollimaaklerite assotsiatsiooni aktiivne liige ning tunneb hästi India väliskaubanduspoliitikat ja tollieeskirjade järgimist.

Küsimusi?

Meie eksperdid on valmis aitama. Võtke ühendust ja leiame vajaliku lahenduse.

Võta meiega ühendust